09 NİSAN 2016 TMGD SINAVINA YAPILAN İTİRAZLARIN SONUCU

Konu, 'Sohbet Bölümü' kısmında ismail tarafından paylaşıldı.

Sitemize Yüklenen Son Resimler

 1. ismail

  ismail Well-Known Member Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Nisan 2015
  Mesajlar:
  130
  Beğenilen Mesajlar:
  31
  Ödül Puanları:
  28
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  ANKARA
  1. İtiraz dilekçelerinde belirtilen A kitapçığındaki 9 uncu sorunun (B kitapçığında ise aynı soruya karşılık gelen 7 inci sorunun), A kitapçığında 13 üncü sorunun (B kitapçığında ise aynı soruya karşılık gelen 19 uncu sorunun) ve A kitapçığındaki 22 nci sorunun (B kitapçığında ise aynı soruya karşılık gelen 10 uncu sorunun) yapılan inceleme sonucunda hatalı olduğu tespit edilmiştir. Hatalı olduğu tespit edilen sorular iptal edilmiş(bu sorulara doğru cevap verenlerin bu sorulardan aldığı puanlar da silinmiştir.) ve sınava katılanların bu soruları doğru cevaplandırdığı kabul edilerek, tüm katılımcıların sınav sonuçlarına olumlu olarak yansıtılmıştır.
   
 2. ismail

  ismail Well-Known Member Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Nisan 2015
  Mesajlar:
  130
  Beğenilen Mesajlar:
  31
  Ödül Puanları:
  28
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  ANKARA
  1. Bir eğitim kuruluşuna ait 9-12 adet sorunun sınavda sorulmasına dair iddiaların incelenmesi:


  Bakanlığımızca yapılan TMGD sınavlarında, genellikle Bakanlığımızca hazırlanan sorular ile AB projeleri kapsamında yabancı uzmanların hazırladığı sorular tercih edilmekte, bazen de tüm yetkili eğitim kuruluşlarından resmi yazıyla talep edilen ve o eğitim kuruluşunda çalışan yetkili eğiticiler tarafından hazırlanan sorulardan oluşan soru havuzundan yararlanılmaktadır. TMGD adaylarının bilgi ve yeteneğini ölçebilecek doğru ve kalitede olan sorular tercih edilmekte ve bunlarında genellikle format ve içeriği değiştirilerek faydalanılmaktadır. Ayrıca, bu sınavlarda, bir eğitim kuruluşundan alınan sorular iki soruyu geçmemektedir. Her sınavda farklı eğiticilerin sorularından faydalanılmasına dikkat edilmektedir. Sorular ADR’deki tüm konu başlıklarını kapsayacak şekilde oluşturulmaktadır.

  Bu kapsamda, 09.04.2016 tarihinde Ankara, İstanbul, ve İzmir de düzenlenen TMGD sınavı ile ilgili olarak, gerek Bimer, gerek Bilgi Edinme Kanunu gerekse yazılı başvurular çerçevesinde Bakanlığımıza bu konuda ulaşan şikayetler üzerine yapılan inceleme neticesinde; iddialarda adı geçen eğitim kuruluşundan Bakanlığımızca sadece iki adet soru alındığı ve alınan soruların formatının değiştirilerek sınavda kullanıldığı, ancak sosyal medyada bu soruların farklı eğitim kuruluşlarına ait sorularla birleştirilerek, aynı eğitim kuruluşuna aitmiş gibi gösterildiği, bu yöntemle sınava giren adaylar üzerinde yanlış izlenim yaratıldığı görülmüştür.

  Bu itibarla, elektronik ortamda paylaşılan ve bir eğitim kuruluşundan 9-12 adet sorunun alındığına ilişkin Bakanlığımıza intikal eden iddiaların asılsız olduğu tespit edilmiştir.
   
 3. ismail

  ismail Well-Known Member Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Nisan 2015
  Mesajlar:
  130
  Beğenilen Mesajlar:
  31
  Ödül Puanları:
  28
  Cinsiyet:
  Erkek
  Şehir:
  ANKARA
  Sınav esnasında A soru kitapçığının resminin çekilerek, sınavdan sonra sosyal medyada yayımlanması ile ilgili gerek sosyal medya üzerinden gerekse Bakanlığımıza vaki şikayetler üzerine yapılan inceleme neticesinde; sınav esnasında soruları cep telefonuyla çeken ve sınavdan sonra sosyal medyada paylaşan kişi tespit edilmiştir. Söz konusu sınavdan yeterli puan alarak başarılı olamadığı görülen kişi hakkında sınavda uyulacak kurallar çerçevesinde işlem yapılmıştır
   

Sayfayı Paylaş